Aromatyczne ziemniaki z parowaru

Ziemniaki to najpopularniejszy dodatek skrobiowy w Polsce. Ze względu na to, że Polsce spożywa ich ich duże ilości stanowią one dla nas źródło witaminy C. Jednak jak to bywa z witaminami, a szczególnie z C, która jest niezwykle wrażliwą witaminą jej zawartość spada wraz ze wzrostem długości przechowywania bulw.

Wokół ziemniaków urósł mit, że są one bardzo tuczące. Jest to po części prawda a to dlatego, że ziemniaki często polewamy tłuszczem czy sosami i to oni są winowajcami wysokiej kaloryczności tego warzywa. Bez tych dodatków ziemniaki to niskokaloryczne warzywo, a przygotowane na parze nie potrzebują również soli. Zioła wystarczająco nadają im odpowiedniego smaku i aromatu.

Poniżej mam dla was przepis na młode ziemniaczki, ze świeżym koperkiem i suszonym rozmarynem - dwoma ziołami, które według mnie najbardziej pasują do nich.

ZIEMNIAKI Z PAROWARU


Składniki
  • 1 kg ziemniaków
  • Pęczek koperku
  • 1 łyżeczka suszonego rozmarynu
  • 3 ząbki czosnku 
Sposób przygotowania
  1. Ziemniaki myjemy oraz cienko obieramy. Większe bulwy przekrawamy na pół.
  2. Koperek myjemy, osuszamy i siekamy.
  3. Czosnek miażdżymy bokiem noża i usuwamy łupinki.
  4. Ziemniaki mieszamy z koperkiem i rozmarynem.
  5. Do parowaru wlewamy wodę, ziemniaki wymieszane z przyprawami układamy na sicie, na wierzch kładziemy rozgniecione ząbki czosnku i całość gotujemy od 30-40 minut.
Smacznego!

Komentarze

Prześlij komentarz