Jak używać przypraw?

Jak używać przypraw? cz.3: warzywa i owoce

Zapraszam was na ostatnią i najkrótszą część przewodnika po przyprawach. W tej części co nie co o popularnych warzywach i owocach, które mają szerokie zastosowanie w kuchni i są używane głównie po to aby nadać określonego smaku danej potrawie.

Jeżeli nie czytałeś pierwszej i drugiej części to zapraszam tutaj do części pierwszej i tutaj do części drugiej.

Warzywa

przyprawy kuchenne

Jako przypraw używa się głównie warzyw cebulowych. Są one intensywne smaku i już niewielka ilość sprawia, że nadają wyrazistości potrawie.

W naszym kraju najbardziej popularnym warzywem stosowanym w kuchni jako przyprawa jest cebula żółta. Spożywa się ją na surowo jako dodatek do surówek np. kapusty kiszonej, twarożków na słono, kanapek oraz razem z tatarem. Cebula jest świetnym dodatkiem aromatyzującym do bulionów, sosów, zapiekanek oraz pieczonych i smażonych mięs.

W zależności od tego czy cebula została poddana działaniu temperatury czy nie jest smak się różni. Surowa i dobrze przechowywana ma pikantny smak, ale pod wpływem temperatury staje się ona łagodniejsza w smaku z nutą słodyczy.

Inny delikatniejszy rodzaj cebuli to cebula czerwona. Z tego względu stosuje ją się częściej niż cebulę żółtą w postaci surowej w sałatkach. Ze względu na swój czerwony kolor dodaje ją po to aby urozmaicić potrawę pod względem kolorów. Z cebuli czerwonej sporządza się również konfitury

Mniejszą wersją cebuli jest cebula perłowa, którą zazwyczaj się marynuje. Taka marynowana cebulka idealnie sprawdzi się solo jako zakąska na imprezach oraz dodatek do koreczków i sałatek.

We Francji popularna jest szalotka czyli czosnek askaloński. Jest ona o wiele delikatniejsza w smaku niż cebula żółta i dodaje ją się głównie do białych delikatnych sosów.

Do tej samej rodziny roślin amarylkowatych co cebula należy por. Ma on takie samo zastosowanie, nieco łagodniejszy smak i możemy stosować go zamiennie z cebulą lub razem z nią. Idealnie podkreśla smak wszelkich surówek oraz jest jednym z warzyw wchodzących w skład włoszczyzny, która jest bazą do bulionu. Jeżeli chcemy dodać pora do sałatki, warto go zblanszować (więcej o blanszowaniu w poście o technikach gotowania tutaj). Wtedy stanie się mniej pikantny i nie zdominuje smaku potrawy.

Trzecia popularna roślina należąca do rodziny amarylkowatych to czosnek. Dodaje go się do sosów sałatkowych, sosów na zimno i na ciepło. Nadaje aromat naszpikowanym nim pieczeniom. Masło z czosnkiem jest świetnym dodatkiem do grillowanych mięs i ryb. Idealnie komponuje się z potrawami z warzyw szczególnie ze szpinakiem, brokułami i ziemniakami.

Papryka to kolejna popularna przyprawa. Stosuje ją się w postaci sproszkowanej, a na rynku dostępne są dwa rodzaje: łagodna i ostra. Jest ważnym element kuchni węgierskiej. Dodaje ją się do gulaszy, sosów, zup, pieczeni oraz potraw z ryżu, makaronu i soczewicy. Często jest również dodawana do wędlin i kiełbas. Mielona papryka idealnie sprawdzi się do dań z pomidorów. Jeżeli chcemy nadać potrawie charakteru i pikantnego smaku warto sięgnąć po ostre odmiany np. chili.

Owoce

Jako przyprawę stosuje się najczęściej owoce cytrusowe, w szczególności cytrynę. Pasuje ona zarówno do potraw słodkich jak i tych słonych. Starta skórka cytryny lub pomarańczy nadaje aromatu ciastom w szczególności wszelkiemu rodzaju babkom. Pomarańcza pasuje do pieczonej kaczki oraz kurczaka. Skropienie owoców sokiem z cytryny sprawia, że nie ciemnieją one, a dodanie jej do kompotu podkreśla jego smak. Soku z cytryny można użyć również do sosu Winegret zamiast octu. Razem z tymiankiem sok z cytryny to świetna przyprawa do ryb.

Do wyrobów cukierniczych i deserów często stosuje się bakalie czyli wszelkiego rodzaje orzechy i suszone owoce. Najbardziej popularne suszone owoce to rodzynki czyli suszone winogrona. Sprawdzą się one w deserach z jabłkami oraz w serniku. Można je dodawać do potraw z ryżu zarówno do tych na słodko i na słono.

Na uwagę zasługują również migdały, które dodane do ciast i deserów nadadzą im aromatu. Świetnie sprawdzą się jako dodatek do sałatek owocowych. Stosowane są również w produkcji likierów. Migdały co ciast, ciasteczek lodów i innych deserów możemy dodać w postaci sproszkowanej. Jeżeli chcemy aby dodatkowo stanowiły ozdobę, wtedy taki wyrób dekorujemy płatkami migdałowymi.

Na koniec jeszcze kilka słów o zamiennikach cukru. Oprócz cukru i miodu do deserów można dodać daktyle oraz figi, które są bardzo słodkimi owocami.

To była ostatnia część trylogii o przyprawach. Mam nadzieję, że cała seria wam się podobała i dowiedzieliście się czegoś nowego.

Lubicie czosnek w potrawach, a może jesteście jego antyfanami i czy często stosujecie bakalie lub cytrynę w waszych wypiekach?

Jak używać przypraw? cz.1

Jak używać przypraw? cz.2: sosy i octy

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Hairventure

Bakalii wcale, cytryny prawie nie stosuję, ale czosnek, imbir, czarnuszka i ceubla są non stop w użyciu! Uwielbiam kontrolowanie pikantne potrawy 🙂 dziś zamierzam upichcić zupkę krem z cukinii z imbirem i czarnuszką :3

Purpurowy Księżyc

Bardzo lubię migdały solone 🙂

PurpurowyKsiezyc

Czarna Kawa

czosnek kocham, ale zawsze chce mi się po nim niesamowicie pić 😀

Martyna G.

Imbir i jego właściwości rozgrzewające są świetne na zimowe dni 🙂

Testaworld Blog

Do bakalii jestem nastawiona obojętnie 🙂 Natomiast czosnek i cytrynę uwielbiam w każdej postaci 😀