Zasady gotowania warzyw

Nie możemy mówić o zdrowym odżywianiu się, jeśli nie potrafimy przygotować warzyw tak aby podczas ich przygotowywania stracić jak najmniej witamin. W dzisiejszym poście podzielę się z wami moją widzą na ten temat. Głowna zasada mówi: im szybciej tym lepiej

Główne zasady

  • Warzywa gotujemy w małej ilości, wrzącej wody. Najlepiej ugotować w garnku wodę i gdy zawrze zalewamy warzywa wodą tak aby tylko ona je przykryła. Jest to szczególnie przydatny sposób gdy mamy do ugotowania wiele warzyw.
  • Warzywa gotujemy pod przykryciem. Przyśpieszamy dzięki temu proces gotowania, a co za tym idzie tracimy mniej witamin, które są wrażliwe na wysoką temperaturę. Inna sprawa to to, że, warzywa szczególnie te bogate w witaminy rozpuszczalne wodzie, mogą tracić ich znaczne ilości z powodu długiego kontaktu z wodą.
  • warzywa gotujemy od WRZĄCEJ wody. Jest to bardzo ważne ponieważ gotując od zimnej wody, czas gotowanie wydłuża się, a co za tym idzie tracimy o wiele więcej cennych składników niż gdybyśmy rozpoczęli gotowanie od wrzącej wody.

Są takie grupy warzyw, których nie gotuje się według podstawowych zasad lub musimy zastosować dodatkowe zabiegi aby wydobyć z nich smak oraz jak najwięcej dobrych dla naszego organizmu składników.

Warzywa zabarwione chlorofilem (warzywa zielone)

jak gotować warzywa zabarwione chlorofilem

Do warzyw zabarwionych chlorofilem zalicza się brokuł. Warzywa te gotujemy w DUŻEJ ilości wody oraz BEZ przykrycia. Duża ilość wody sprawia, że kwas szczawiowy zawarty w tych warzyw rozcieńcza się, a brak przykrywki umożliwia jego ulotnienie się z parą wodną. Dodatkowo taki zabieg sprawia, że warzywa nie zmieniają swojej zielonej barwy na brunatną (przecież chcemy mieć sałatke z brokuła w pięknym zielonym kolorze, który zachwyci gości :))

Warzywa zabarwione karotenem (warzywa pomarańczowe)

jak gotować warzywa zabarwione karotenem

Warzywa zabarwione karotenem gotujemy według standardowych zasad. Powinniśmy dodać do nich odrobinę tłuszczu np. oleju ponieważ warzywa zabarwione na pomarańczowo zawierają witaminę A rozpuszczalną w tłuszczach. Dodatek tłuszczu sprawia że, jest ona lepiej przyswajalna przez organizm, a warzywa zachowują swoją pomarańczową barwę.

Warzywa kapustne

jak gotować warzywa kapustne

Warzywa kapustne gotujemy w małej ilości wody. Przez pierwsze 10-20 minut należy gotować kapustę bez przykrycia ponieważ zawiera ona charakterystyczne olejki eteryczne. Po tym czasie olejki powinny odparować i możemy przykryć garnek pokrywką aby skrócić czas gotowania. Dodatek odrobiny mleka do kapusty białej i kalafiora (tak, tak on też należy do kapustnych) polepszy ich smak – stanie się łagodniejszy.

Warzywa suche strączkowe

jak gotować nasiona roślin strączkowych

Przed gotowaniem strączki moczymy w wodzie w stosunku 3:1 (3 miary wody i 1 miara nasion) od 6 do 12 godzin. Następnie gotujemy je w wodzie w której się moczyły chyba, że po spożyciu warzyw strączkowych mamy wzdęcia, wtedy warto zmienić wodę na świeżą.

Ta reguła nie ma zastosowania jeśli chodzi o soje i soczewice. Gotując soję, zawsze wylewamy wodę w której się moczyła, z kolei jeśli chodzi o soczewicę to nie musimy jej moczyć. Wystarczy przepłukać ją wodą.

Wszystkie strączki solimy pod koniec gotowania. Wcześniejsze solenie wydłuży ich czas gotowania. Nasiona roślin strączkowych podobnie jak warzywa kapustne przez pierwsze 20 minut gotujemy bez przykrycia i usuwamy powstałe szumowiny.

Warzywa zabarwione antocyjanami (warzywa o kolorze czerwonym, fioletowym, niebieski)

jak gotować warzywa zabarwione betalainami

Przykładem takiego warzywa jest kapusta czerwona. Do roślin zabarwionych antocyjanami należą również owoce takie jak jeżyny, truskawki, maliny czy wiśnie, które często są wykorzystywane do przygotowania kompotu.

Kapustę czerwoną gotujemy według zasad gotowania warzyw kapustnych, z tym, że po ugotowaniu dodajmy kwasu najlepiej octu po to aby przywrócić jej czerwoną barwę, z kolei do kompotów gotowanych z owoców możemy dodać soku z cytryny lub kwasku cytrynowego.

Warzywa zabarwione betalainami (buraki)

jak gotować warzywa zabarwione betalainami

Barwnik ten znajduję z burakach ćwikłowych. Jest on bardzo wrażliwy na działanie wysokiej temperatury dlatego gotując buraki powinniśmy pamiętać o tym aby gotować je w skórce, w małej ilości wrzącej wody oraz pod przykryciem. Pod koniec gotowania wywar należy zakwasić np. octem. Jeżeli z buraków przygotowujemy wywar to wtedy należy je obrać.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

[…] umyte w skórce (jeśli chcesz wiedzieć jak gotować również inne warzywa to zapraszam tutaj). Czas gotowanie buraków może nawet wynosić ok. 1,5 h. Jeśli nie masz na to czasu (lub po […]