domowy hummus z pastą tahini przepis

Domowy hummus z pastą tahini

Kilka dnia temu na grupie strefa gotowania i pieczenia oraz na instagramie zapytałam do czego najlepiej zużyć pastę tahini. Padła odpowiedź, że hummus. Jako, że hummus bardzo lubię, ale nigdy nie robiłam go samemu od podstaw to stwierdziłam czemu nie. Przejrzałam blogosferę w poszukiwaniu idealnego hummusu. Znalazłam parę rad dotyczących tego jak gotować cieciorkę i co wchodzi w skład klasycznego hummusu. Nie znalazłam jednak idealnej proporcji. Cała szklanka suchej ciecierzycy, które po namoczeniu i tak zwiększa swoją objętość wydawała mi się zdecydowanie za dużą ilością. Zrobiłam z połowy szklanki i wyszło mi ilości w sam raz na jedną salaterkę. Uff dobrze, że nie ugotowałam większej, bo chyba jadłabym ten hummus cały tydzień i pewnie przez najbliższe parę miesięcy nie mogłabym na niego patrzeć.

Jeżeli chcecie się dowiedzieć czego dowidziałam się na temat hummusu oraz moje prywatne spostrzeżenia to zapraszam do czytania.

 

Ciecierzyca to podstawa hummusu

Suchą ciecierzycę tak jak każde nasiona roślin strączkowych (no może za wyjątkiem soczewicy) należy moczyć przed gotowaniem co najmniej 10 godzin. Wiele przepisów podaje aby ciecierzycę moczyć i gotować z dodatkiem sody. Jest w tym sporo racji. Im bardziej alkaliczny roztwór (a soda właśnie stwarza takie warunki) tym krótszy czas gotowania. Sama ciecierzyca wtedy staje się niezwykle miękka co jest pożądane jeśli chodzi o pasty. Jest jednak jedno ale. W jednym z podręczników dotyczących technologii gastronomicznej natknęłam się na informacje, że dodatek sody niszczy witaminy. Niestety nie mogłam znaleźć innego źródła informacji na ten temat (tytuł podręcznika podałam pod koniec wpisu).

Kolejna ważna informacja jeśli chodzi o czas gotowania strączków to dodatek soli. Wydłuża on czas gotowania. Sól dodajemy albo pod koniec gotowania, albo już do gotowej potrawy.

Pozostała jeszcze kwestia wody po moczeniu. W tym momencie ponownie sięgnę do książki z technologii. Moczenie nie jest obojętne dla witamin zawartych w tych roślinach. Część z nich przejdzie do wody w której się moczyły. O ile z dodatku sody można zrezygnować, bo ciecierzyca i tak się ugotuje to w przypadku tej wody w której się moczyły musimy podejść do tego zdrowo zdroworozsądkowo. Jeśli po ciecierzycy ugotowanej w tej samej wodzie w której moczyły się strączki twój przewód pokarmowy gwarantuje ci rewolucje to lepiej ją wylej. Taka potrawa nie będzie całkiem bezwartościowa. Strączki to nie tylko źródło witamin, ale również bardzo dobre źródła białka roślinnego, którego straty podczas moczenia na szczęście nie zachodzą. Pomocny we wzdęciach jest również dodatek m.in kminu rzymskiego, liścia laurowego czy tymianku. Pewnie dlatego nie bez powodu kmin rzymski to jeden ze składników hummusu.

 

Pozostałe składniki – pasta tahini, sok z cytryny, czosnek, oliwa oraz woda

Kolejnym ważnym składnikiem hummusu jest pasta tahini. Pasta tahini to po prostu zmiksowane podprażone nasiona sezamu. Jeśli nie macie do niej dostępu lub nie chcecie jej kupować to wystarczy zblendować uprażony sezam z odrobiną oliwy. Tylko potrzebujecie do tego naprawdę dobrego, silnego blendera. Decydując się na kupną pastę tahini powinna być ona zrobiona w 100% z sezamu. Wszelkie inne dodatki są zbędne.

Do przygotowania hummusu potrzebujecie jeszcze odrobinę soku z cytryny, czosnek, oliwę, a także zimną wodę. Woda służy do rozcieńczania całej masy dlatego należy dodawać ją stopniowo do uzyskania pożądanej konsystencji. Oliwą według oryginalnego przepisu należy polać już gotowy hummus dopiero po jego przygotowaniu. Ja jednak dodałam ją już w czasie miksowania. Jeszcze taka moja uwaga odnośnie smaku. Ten dodatek oliwy dużo daje. Na początku nie wiedziałam ze trzeba ją dodać i hummus był „jaki taki nijak”. Później doczytałam, że warto ją dodać wiec dodałam. Poprawiła znacznie smak.


Domowy hummus z pastą tahini

przepis na hummus

czas przygotowania: 10 h moczenie ciecierzycy + 1-1,5 h gotowanie + 10 minut
poziom trudności: ●●○○
ilość porcji: mała salaterka (taka jak na zdjęciu)

Składniki

    • 1/2 szklanki suchej ciecierzycy
    • 3 łyżki pasty tahini
    • 1 łyżka kminu rzymskiego
    • 1 listek laurowy
    • 1/3 szklanki soku z cytryny
    • 1/2 szklanki wody
    • 1 ząbek czosnku
    • sól, pieprz
    • 1 łyżka oliwy

Sposób przygotowania

1. Ciecierzycę opłucz na sicie, a następnie zalej sporą ilością wody. Zostaw na 10 godzin.

2. Jeżeli po spożyciu strączków odczuwasz dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego to wylej wodę w której moczyła się ciecierzyca i ją opłucz.

3. Nastaw garnek z wodą i dodaj kmin rzymski oraz liść laurowy. Wody powinno być dwa razy więcej niż ciecierzycy.

4. Do gotującej się wody wsyp ciecierzycę. Całość gotuj aż do jej miękkości.

5. Ostygniętą ciecierzycę zblenduj razem z pastą tahini, sokiem z cytryny, wodą, czosnkiem oraz z oliwą. W razie potrzeby dodaj wody (wodę dodawaj stopniowo, po 1 łyżeczce).

6. Skosztuj pastę. Jeśli trzeba dopraw solą i pieprzem.

Smacznego!

Z czym jeść hummus?

Hummus stanowi świetny dodatek do pieczywa. Kromkę posmarowaną hummusem możesz posypać takimi dodatkami jak pestki słonecznika, pestki dyni, czarnuszka, czubryca zielona, czubryca czerwona czy słodką papryką w proszku. Możesz również dodać pomidor, ogórek lub paprykę. Hummus świetnie komponuje się ze świeżymi warzywami nie tylko na kanapkach, ale również jako samodzielna przekąska. Pokrój w słupki marchew, ogórek i paprykę i maczaj w hummusie.

Hummusem możesz również posmarować tortille, dodać ulubione dodatki i przygotować smaczne wrapy. Świetnie smakuje również z falafelami oraz potrawami na bazie kasz (np. placki z kaszy jaglanej z cukinią i marchewką).

hummus przepis

Książka w której znajduje się informacja o sodzie: Procner A, Technologia gastronomiczna z towaroznawstwem część 1, wydanie XVI (2007), WSiP

Dołącz do pasjonatów gotowania – grupa na FB Strefa gotowania i pieczenia

Obserwuj @kulinarnamapa na IG

Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Słodko Słodka

To musi być dobre 🙂

Kinga

Uwielbiam hummus ❣

Beti

Do hummusu nie dodaje się oliwy – hummus przed podaniem polewa się olejem sezamowym ale nie dodaje do pasty bo tahini jest tłuste 🙂

Monika

Humus bardzo lubię najbardziej z kaszą i oliwkami 🙂

Magda

Taki domowy hummus najlepiej smakuje 🙂 pozdrawiam 🙂

iza

oo tak domowy najlepszy

Kamila

Świetny przepis, idę wypróbować 🙂

napiecyku

Z tahini jest najlepszy…mniam 🙂

napiecyku

Z tahini, jest naprawdę pyszota 🙂

Di bloguje

Pyszna propozycja!

Carolina g ticala

Que buena pinta ! Espero verte pronto por mi blog ! Feliz día! 🧡🧡🧡

Marcepanowy kącik

Ciekawy pomysł ze sodą. Pyszny hummus ❤️