co to jest stewia

Co to jest stewia? – jak stosować + przepis na syrop z stewii

Coraz więcej osób jest świadomych szkodliwości cukru. Niestety mimo tego ciężko nam z niego zrezygnować. Nasz mózg traktuje cukier jako nagrodę. Podwyższa on poziom dopaminy – hormonu odpowiedzialnego za nasze dobre samopoczucie. Działa w taki sam sposób jak narkotyki z tym wyjątkiem, że nie jest tak uzależniający. Dlatego większość ludzi na całym świecie nie jest w stanie całkowicie zrezygnować z cukru Wciąż poszukuje się nowych produktów, które mogłyby zastąpić cukier i nie byłyby tak szkodliwe dla naszego zdrowia. Jednym z nich jest stewia.

 

Co to jest stewia?

Stewia to roślina pochodząca z Ameryki Południowej i Środkowej. Za jej słodki smak odpowiedzialne są glikozydy stewiolowe. To co ją charakteryzuje to słodki smak i jej zerowa kaloryczność. Jest od 50 do 350 razy słodsza niż cukier.

Stewia w przeciwieństwie do cukru nie podnosi poziomu glukozy we krwi. Dla większości ludzi ta informacja niż nie mówi. Jednak jest to bardzo ważne dla osób chorujących na cukrzycę, którzy muszą uważać na takie skoki poziomu glukozy we krwi ponieważ może to negatywnie wpłynąć na ich stan zdrowia. Dzięki temu, że stewia ich nie powoduje Polskie Towarzystwo Diabetologiczne poleca ją do stosowania przez osoby chore na cukrzycę jako słodzik.

 

W jakiej postaci występuje stewia?

Stewie znajdziecie w kilku postaciach

  • Roślina – możemy ją hodować jako roślinę w ogrodzie lub na parapecie kuchennym. Listki używamy do potraw.
  • Stewia suszona – susz liści stewii
  • Stewia w tabletkach i w proszku – zawiera zazwyczaj dodatkowe słodziki
  • Domowy syrop z stewii – przepis poniżej

 

Jakie są wady stosowania stewii?

Stewia jest dość skomplikowany słodzikiem do użycia. Wszystko przez jej gorzkawy posmak. Wiele osób nie w stanie go znieść.

U mnie osobiście to zależy od potrawy w której wykorzystuje stewię. Dlatego jeżeli nie próbowaliście jeszcze stewii to nie zniechęcajcie się. Być może akurat wam jej smak będzie odpowiadał.

 

Stewia jako słodzik do herbaty, kawy, a także owsianki

Stewia w postaci liści zarówno świeżych i suszonych idealnie nadaje się do słodzenia napojów. Stewie zaparzamy razem z kawą lub herbatą. Zacznijcie od 1-2 listków ponieważ jest naprawdę bardzo słodka.

W tej postaci możecie ją również wykorzystać do słodzenia naparów ziołowych lub kompotów.

Jeżeli słodzicie owsiankę i inne zupy mleczne to podczas ich gotowania możecie dorzucić listek. Jeśli chodzi o herbatę, kompoty, napary roślinne oraz owsiankę to mi jej gorzki posmak nie przeszkadza. Według mojej subiektywnej opinii pasuje do nich idealnie. Gorzej z kawą. Kompletnie do mnie nie przemawia. Ale nie tak szybko 😀 Myślę, że to wynika z tego, że ja nie lubię słodkiej kawy. W celu bycie bardziej obiektywnym poprosiłam rodzinę i znajomych, żeby spróbowali posłodzić kawę stewię. Osoby, które na co dzień piją słodką kawę stwierdziły, że posmak stewii nie przeszkadza za bardzo i że kawa z jej dodatkiem jest „zdatna do spożycia” 😊

 

Stewia jako słodzik do ciast

Osobiście nie próbowałam. Stewie ciężko jest wymierzyć ponieważ jak już wiecie jest o wiele słodsza od cukru. Dodatkowo ta w postaci liści ma ten charakterystyczny gorzki posmak, który mógłby negatywnie wpłynąć na niektóre ciasta. Wydaje mi się, że w ciastach z dodatkiem kakao mogłoby ono go odpowiednio zamaskować jednak w takim serniku mógłby już dominować.

Do wypieków polecam inne słodziki np. ksylitol lub erytrytol (wypróbujcie przepis na moje fit muffinki z dodatkiem erytrytolu) albo stewie w proszku. Stewia w proszku jest zazwyczaj mieszana z erytrytolem, który maskuje jej gorzki posmak.

 

Na co uważać kupując stewię?

Stewia w postaci suszu to tylko stewia i kupując ją mamy w 100% pewność, że nie zawiera ona podejrzanych substancji. Gorzej z tą w postaci białego proszku lub tabletek.

W celu zniwelowania gorzkiego posmaku stewii stosuje się inne słodziki np. erytrytol, który jest inną polecaną alternatywą dla cukru. Taki słodzik możecie spokojnie kupić.

Uważajcie jednak na stewie z dodatkiem maltodekstryny. Maltodekstryna powoduje wzrost stężeniaglukozy w krwi i w przeciwieństwie do stewii jest dość kaloryczna.


Syrop ze stewii

syrop ze stewii

czas przygotowania: 30 minut
poziom trudności: ●○○○
ilość porcji: 200 ml

Składniki

    • 8-10 g liści stewii
    • 1 szklanka wody

Sposób przygotowania

Stewie wrzucamy do wody i gotujemy ok. 30 minut od momentu zagotowania się wody. Następnie całość przecedzamy przez sito. Przechowujemy w lodówce (ja trzymałam go w lodówce 2 tygodnie i po tym czasie nadal był zdatny do spożycia).

Syrop można również przygotować z suchych liści (nie próbowałam, więc miarę musicie sobie sami ustalić metodą prób i błędów).


Źródła informacji
  1. Jabłonowska – Lietz B, Wrzosek M, Nowicka G, Czy cukier może uzależniać? Ścieżkami mózgowego układu nagrody, Żywienie człowieka i metabolizm, 2012, XXXIX (4), s.276 – 283.
  2. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, Diabetologia praktyczna. Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych  na cukrzycę 2019, 2019, 5(1)
  3. Samuel P, Ayoob KT, Magnuson BA etc. Stevia Leaf to Stevia Sweetener: Exploring Its Science, Benefits, and Future Potential, The Journal of Nutrition 2018, 148(7), s. 1186S–1205S.
  4. Grupińska J, Grzelak T, Walczak M, Kramkowska M, Czyżewska K, Korzyści i zagrożenia związane z konsumpcją naturalnych zamienników sacharozy, BROMAT. CHEM.  TOKSYKOL, 2015 , XLVIII (1), s.  1  –  10

 

Dołącz do pasjonatów gotowania – grupa na FB Strefa gotowania i pieczenia

Obserwuj @kulinarnamapa na IG

Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Magda

Stewia jest bardzo popularna w Ameryce Południowej, mnie nie do końca smakują słodkości ze stewią, ale to rzecz gustu 🙂

Lili93

Pierwszy raz słyszę o stewi.
Pozdrawiam
Lili

Agata

Często słyszę o stewiii ale jeszcze jej nie próbowałam. Cieżko mi sobie wyobrazić, ze jest słodsza od cukru nawet 350 razy

Martyna

Świetny przepis na syrop! Osobiście rzadko sięgam po stewię. Niestety przeszkadza mi jej posmak np. w różnego typu wypiekach. Gdy piekę używam zazwyczaj erytrolu lub ksylitolu 🙂

Justyna

Bardzo ciekawy wpis. Ograniczam spożycie cukru, ale mając w domu dzieci, nie uniknę jego stosowania. Słyszałam o stewii, ale jeszcze nigdy jej nie uzywałam.
Dziękuję za odwiedziny u mnie :D!!!

Kaja

muszę zrobić ten syrop, zawsze to zdrowiej niż cukier

[…] Parę aspektów żywieniowych. Budyń do owsianki budyniowej warto wybrać bez cukru, a jeśli musicie dosładzać całość to wtedy wybierzcie znacznie mniej kaloryczny ksylitol lub praktycznie bezkaloryczne erytrytol lub stewie (przy okazji przepis na własny syrop ze stewii). […]

Krystyna

Kiedy zbierać liście stewi i jak je suszyć? Pozdrawiam