filetowanie pomarańczy krok po kroku

Filetowanie pomarańczy – krok po kroku

Przygotowując potrawy nie tylko ważny jest ich smak ale również estetyka podania. W deserach oraz różnych kolorowych drinkach najlepszym sposobem na dekoracje jest użycie świeżych owoców. Świetnie nadają się do tego pomarańcze i to dzisiaj się na nich skupie. Przedstawiam fotorelacje w której krok po kroku pokazane jest filetowanie pomarańczy.

Na czym polega filetowanie pomarańczy i po co to robić?

Filetowanie pomarańczy polega na pozbyciu się białych błonek tzw. albedo. To ona odpowiedzialna jest za gorzki posmak pomarańczy, który niekoniecznie jest mile widziany w potrawach, szczególnie w słodkich deserach.

Z drugiej strony błonki pomarańczy zawierają sporo witamin i błonnika pokarmowego korzystnych dla naszego zdrowia. Jeśli traktujemy pomarańcze jako przekąskę i biała skórka nie przeszkadza nam w jej konsumpcji to nie warto się jej pozbywać. Jeżeli jednak gorzki posmak ma  być przyczyną dla której rezygnujemy z ich spożycia lub wykorzystania to wtedy warto się jej pozbyć. Owoce w każdej postaci są mile widziane w diecie.

Co jest potrzebne do filetowania pomarańczy?

Nie licząc oczywiście pomarańczy, do filetowania potrzebujecie koniecznie ostrego noża. Najlepiej o dużym ostrzu. Przyda się również deska do krojenia oraz miska nad którą warto przeprowadzić cały proces filetowania. Podczas wykrajania cząsteczek wycieknie sporo soku z pomarańczy. Robiąc to nad miską  po pierwsze unikniecie zbędnego bałaganu w kuchni, a po drugie tak uzyskany sok możecie użyć jako dodatek do deseru, owsianki, herbaty lub po prostu wypić 🙂

Do czego użyć pomarańczy bez błonek?

Pomarańcza pozbawiona błonek będzie stanowiła świetną dekoracje potraw na przyjęciach. Nie tylko tych słodkich. Świetnie komponuje się również z potrawami mięsnymi. Pomarańcze możecie użyć do porannej owsianki, a także sałatek. Owoce cytrusowe świetnie komponują się z sałatką z miksu sałat i kurczaka.

Pomarańcze są również świetnym  urozmaicenie deserów czekoladowych.

Filetowanie pomarańczy na początku jest trudne ponieważ cieknący sok nie ułatwia sprawy. Jest to jednak umiejętność, którą można opanować dlatego nie zrażajcie się po pierwszym niepowodzeniu.

Dołącz do pasjonatów gotowania – grupa na FB Strefa gotowania i pieczenia

Obserwuj @kulinarnamapa na IG

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Arleta

super rady

Agata

ja jakoś ie mam cierpliwosci 😀

Kinga

Nawet o tym nie wiedziałam że tak można.

Wiolka

nie takie trudne a fajna dekoracja 🙂

Kamila

Wygląda, że całkiem prosto się filetuje, ale pewnie trzeba trochę wprawy żeby ładnie wyszło.

Jula

Muszę spróbować przy najbliższej okazji 🙂

Magdalena

będę musiała poćwiczyć 🙂

Agnieszka

muszę spróbować 😀