napar z imbiru i kurkumy

Prozdrowotny napar z imbiru i kurkumy

Chłodne zimowe i jesienne wieczory wymagają specjalnych środków wsparcia w postaci ciepłych napojów. Najczęściej są to wszelkiego rodzaju herbaty z dodatkiem miodu lub cytryny. Jeśli jednak znudziły wam się one to mam dla was propozycję, która może być godną alternatywą dla zimowych herbat – napar z imbiru i kurkumy

Bogactwo bioaktywnych składników

Imbir i kurkuma są znane ze swoich prozdrowotnych właściwości. Związane jest to z obecnością w nich bioaktywnych składników. W kurkumie są to kurkuminoidy z kolei w imbirze jest to gingerol, który pod wpływem gotowania ulega przemianie w zingerol. Ta przemiana sprawia, że gotowany imbir ma mniej gorzki smak i bardziej pikantno – słodki aromat.

Właściwości antyoksydacyjne imbiru i kurkumy

Napar z imbiru i kurkumy spożywany regularnie może mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie. Obie te rośliny mają mnóstwo prozdrowotnych właściwości.

Imbir i kurkuma mają działanie antyoksydacyjne czyli takie, które pomaga organizmowi w niwelacji wolnych rodników. Wolne rodniki występują w naszym organizmie i spełniają wiele ważnych funkcji. Mają m.in  wpływ na regulacje ekspresji genów. Niekorzystny dla naszego zdrowia jest ich nadmiar wynikający ze stresu oksydacyjnego, o który ze względu na środowisko w którym żyjemy nie jest trudno. Na stres oksydacyjny wpływa mnóstwo czynników m.in. smog, zła dieta, palenie papierosów czy prowadzenia stresującego trybu życia. Na pewno któryś z tych czynników dotyczy każdego z nas, chociażby zanieczyszczone środowisko na które nie mamy wpływu. Możemy jednak pomóc naszemu biednemu organizmowi narażonemu na stres oksydacyjny przy pomocy antyoksydantów.

Antyoksydanty znajdziemy w owocach, warzywach oraz w przyprawach (w tym w głównych bohaterach dzisiejszego wpisu). Bronią one nasz organizm przed nadmiarem niekorzystnych dla naszego zdrowia wolnych rodników.

Pomoc w leczeniu chorób

Imbir i kurkuma mogą pomóc w leczeniu wielu chorób. Związki bioaktywne zawarte w kurkumie i imbirze mają działanie przeciwzapalne. Wykazano, że obie te rośliny mogą łagodzić bóle towarzyszące zwyrodnieniowej chorobie stawów oraz reumatoidalnemu zapaleniu stawów.  Imbir dodatkowo działa łagodząco na bóle miesiączkowe.

W niektórych jednostkach chorobowych spożywanie imbiru nie jest wskazane ponieważ może on wchodzić w interakcje z lekami. m.in z lekami przeciwzakrzepowych oraz lekami stosowanymi w cukrzycy.

Wpływ temperatury na bioaktywne składniki 

Wiele składników bioaktywnych ulega zniszczeniu pod wpływem wysokiej temperatury. Napar z imbiru i kurkumy uwielbiam pić w ciepłej formie dlatego sprawdziłam informację na temat wpływu wysokiej temperatury na substancje o prozdrowotnym działaniu zawarte w tych przyprawach. Na szczęście wysoka temperatura nie wpływa znacząco na właściwości antyoksydacyjne kurkumy oraz imbiru.

Jednym ze składników mojego naparu jest miód.  Miód podobnie jak jak kurkuma i imbir ma wiele prozdrowotnych składników. Niestety te zawarte w miodzie pod wpływem gorącej temperatury ulegają zniszczeniu. Ja do naparu miód dodaję głównie ze względu na jego smak, ale jeśli chcecie aby zachował ona swoje korzystne właściwości możecie dodać go do napoju po jego ostudzeniu.


Prozdrowotny napar z imbiru i kurkumy

napar z imbiru i kurkumy

czas przygotowania: 7 minut
poziom trudności: ●○○○
ilość porcji: 1

Składniki

  • 2 łyżeczki startej kurkumy
  • 1/2 łyżeczki startego imbiru
  • 1 plaster pomarańczy
  • 1 łyżeczka miodu
  • 240 ml gorącej wody

Sposób przygotowania

Do szklanki wrzuć kurkumę, imbir oraz pomarańcze. Całość zalej gorącą wodą i parz 6 minut pod przykryciem. Po tym czasie dodaj miód oraz szczyptę pieprzu. Całość dokładnie wymieszaj.

Przepis na napar z imbiru i kurkumy

 


Literatura

  1. Glibowski P, Długołęcka A, Grdeń A, Toczek K, Właściwości prozdrowotne imbiru, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 2017; 2; 115 – 121
  2. Pulido-Moran M,  Moreno-Fernandez J, Ramirez-Tortosa C, Ramirez-Tortosa C, Curcumin and Health, Molecules, 2016, 21;264
  3. Purnomo H, Jaya F,  Widjanarko, S.B, The effects of type and time of thermal processing on ginger (Zingiber officinale Roscoe) rhizome antioxidant compounds and its quality, International Food Research Journal, 2010; 17; 335-347
  4. Shen L, Jiang, H.H., Ji, H. F, Is boiled food spice curcumin still biologically active? An experimental exploration. Food & nutrition research, 2018, 62, 1397
  5. Kędzia B, Hołderna-Kędzia E, Współczesne poglądy na mechanizm przeciwdrobnoustrojowego działania miodu, Postępy Fitoterapii, 2017; 18(4); 290-297

 

Dołącz do pasjonatów gotowania – grupa na FB Strefa gotowania i pieczenia

Obserwuj @kulinarnamapa na IG

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa

Dzięki za przepis, wypróbuję 🙂