Czy suszona włoszczyzna jest zdrowa? Odpowiedź na przykładzie włoszczyzny błyskawicznej SYS

Ile razy zdarzyło się Ci znaleźć przepis sprawiający wrażenia szybkiego po czym w składnikach widniała pozycja „bulion”? Mi milion razy. Z szybkiego przepisu robi się czasochłonne danie wymagające ugotowania bulionu. Dodatkowo osobiście niechętnie korzystam z kostek rosołowych, mających duże ilości soli i wzmacniaczy smaków. Odkryłam jednak świetną alternatywę jaką jest włoszczyzna suszona. Ma ją w ofercie wiele firm. Poniższa recenzja poświęcona jest włoszczyźnie błyskawicznej firmy SYS.

Analiza składu – SYS włoszczyzna błyskawiczna

To będzie jedna z szybszych analiz składu. W produkcie znajdziemy tylko suszone warzywa oraz zioła typowe dla rosołu takie jak natka pietruszki i lubczyk. Swoją drogą lubczyk to jeden z głównych składników Maggi, która jest chętnie stosowana w wielu polskich domach. Niestety Maggi oprócz lubczyku zawiera spore ilości soli i wzmacniaczy smaku, które nie są mile widziane w naszej diecie. Dlatego zamiast niej lepiej używać samego lubczyku, który bez problemu można kupić w większości supermarketów.

Suszone warzywa to warzywa z których została odparowana woda w procesie suszenia. Reszta pozostaje bez zmian czyli suszona marchewka to ta sama marchewka co świeża, ale o mniejszej zawartości wody. Może co prawda dojść do pewnych strat witamin, szczególnie witaminy C na skutek działania wysokiej temperatury, ale nie sprawia to że produkt jest szkodliwy, tylko ma mniej witamin. Do podobnych strat dochodzi również podczas tradycyjnego gotowania, smażenia czy pieczenia warzyw.  Najkorzystniejszym źródłem witamin są warzywa surowe, ale nie popadajmy w skrajność. W rozsądnej i zdrowej diecie można znaleźć miejsce na wszystko.

Ogromną zaletą suszenia jest przedłużanie trwałości żywności. Woda jest idealnym środowiskiem do rozwoju drobnoustrojów dlatego produkty o jej dużej zawartości z reguły szybko ulegają psuciu, chyba że  zostały wcześniej poddane procesom utrwalania żywności, Dzięki temu że suszona włoszczyzna ma małą zawartość wody, wydłużona jest jej data przydatności i nie potrzebuje specjalnych warunków do przechowywania. Można ją trzymać w szafce z pozostałymi suchymi produktami takimi jak mąki czy kasze.

Szukając suszonej włoszczyzny wybierajmy najlepiej tą bez dodatku soli. Taka jest właśnie włoszczyzna błyskawiczna SYS. Dzięki temu możemy sami dosolić potrawę wedle naszego uznania.

 

Czy z włoszczyzny suszonej można przygotować bulion?

Ciężko odpowiedzieć na to pytania jednoznacznie. Jeśli chodzi o typowy jarski rosół to według mnie znacznie się różni od tej wersji przygotowanej ze świeżych warzyw. Zresztą sam producent zaleca aby włoszczyzny błyskawicznej używać do podkręcania smaku potraw, a nie przygotowywania rosołu. Suszona włoszczyzna świetnie sprawdza się jako baza pod inne zupy oraz sosy. Ja sama częściej używam suszonej włoszczyzny do gotowania zup ponieważ nie zawsze mam czasu i chęci gotować bulion od podstaw.

Jeśli chodzi o ilość, którą należy użyć to z reguły producenci podają taką informację na opakowaniu. W przypadku włoszczyzny błyskawicznej SYS polecam dwukrotnie zwiększyć ilość suszonej włoszczyzny do przygotowania bulionu niż zaleca producent oraz wydłużyć czas gotowania do 10 minut. Wtedy według mnie wywar wychodzi o wiele lepszy.

O ile suszona włoszczyzna sama w sobie nie wystarczy do przygotowania domowego rosołu, to możecie ją wykorzystać jako przyprawę do rosołu zarówno jarskiego jak i mięsnego. Podkręci jego smak, a wy unikniecie stosowania wzmacniaczy smaku oraz dużej ilości soli, która zazwyczaj znajduje się w przyprawach typu magii oraz vegeta.

SYS suszona włoszczyzna – cena i dostępność

W oficjalnym sklepie firmy SYS koszt włoszczyzny suszonej to 2,89 zł. Ja zakupiłam ją w sklepie Lidl. W Lidlu dostępna jest również włoszczyzna suszona ich marki własnej, którą również gorąco polecam.

Podsumowując, suszona włoszczyzna to świetna alternatywa dla kostek rosołowych. Sprawdzi się w dni gdy macie ochotę na zupę, ale nie koniecznie chcecie przygotowywać wywar od podstaw. Włoszczyzny innych firm będą podobne do tej z SYS. Szukając suszonej włoszczyzny warto wybierać wersje bez soli. Dosalając potrawę samemu, mamy kontrolę nad jej spożyciem.

Dołącz do pasjonatów gotowania – grupa na FB Strefa gotowania i pieczenia

Obserwuj @kulinarnamapa na IG

 

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa

Czasami przydaje się właśnie w formie suszonej. 🙂 W Lidlu spróbuję ją odszukać.

Oliwia

Jeśli jest to lepszy zamiennik kostek to ja chętnie wypróbuję